Makiety krok po kroku
Zamek
Spichlerz
Zbrojownia
Cmentarz
Odlewanie elementów
Odlewanie elementów
biżuteria, kolczyki, imprezy firmowe, team building, Indie, Warhammer
odlewanie, makiety, makieta, warhammer, krok po kroku, jak zrobić makietęDo wykonania odlewu potrzeba nam kilka rzeczy:

- plastikowy pojemnik (po jogurcie, serku homogenizowanym lub Philadelphia itp.)
- silikon, z którego wykonamy matrycę (np. Gumosil B lub Gumosil MM), katalizator (np. OL-1)*
- chemia, z której odlejemy figurkę (żywica lub np. dwuskładnikowy produkt firmy Axson)*
- odrobina kremu (jakiegokolwiek, najlepiej tłustego)
Do góry
Skomentuj
Copyright © Parampara 2009 Kasia Horwat Maciek Paszkowski      Strona główna      Webmaster      Kontakt
wlewam na oko do silikonu trochę katalizatora. Nie dolewajcie go zbyt dużo, bo forma owszem, szybko zastygnie, ale potem będzie się łamać. Nie rozrabiajcie też zbyt dużo silikonu z katalizatorem na raz, ponieważ będziecie potrzebowali świeżej mieszanki na różnych etapach pracy. Po pierwszych próbach zorientujecie się ile silikonu jest wam potrzebne. Można powiedzieć, że odlewanie to rozrabianie silikonu, czekanie aż wyschnie jedna warstwa, rozrabianiu go na nowo i czekanie aż znowu wyschnie.
Plastikowe opakowanie po jogurcie przytnij, tak abyś mógł łatwo włożyć w nie rękę. Jeśli używasz w miarę płaskiego opakowania, nie musisz nic z nim robić oprócz umycia go i wysuszenia.
odlewanie, makiety, makieta, warhammer, krok po kroku, jak zrobić makietę
odlewanie, makiety, makieta, warhammer, krok po kroku, jak zrobić makietę
odlewanie, makiety, makieta, warhammer, krok po kroku, jak zrobić makietę
odlewanie, makiety, makieta, warhammer, krok po kroku, jak zrobić makietę
odlewanie, makiety, makieta, warhammer, krok po kroku, jak zrobić makietę
odlewanie, makiety, makieta, warhammer, krok po kroku, jak zrobić makietę
Rozłączcie formę i wyciągnijcie odlewy. Prawdopodobnie tu i ówdzie powstały niedoskonałości - poprzycinajcie wszystko nożykiem gdy elementy są jeszcze świeże, nie dokońca zastygnięte. Z czasem stwardnieją i zamiast ładnie poddawać się ostrzu, będą się raczej łamały pod jego naciskiem.

Odlewy można spokojnie psiknąć sprayem i malować.
Wylej trochę silikonu do plastikowego pojemnika, aby zrobić podłoże dla matrycy. Powinna to być cienka warstwa (wystarczy pół cm) zakrywająca dół pojemnika.

Gdy wyschnie, połóżcie na niej figurkę. I tu ważna uwaga: metoda odlewania, którą tu opisuję, daje dobre rezultaty jedynie przy w miarę symetrycznych figurkach. Nie powinna mieć zbyt dużo wystających, cienkich elementów, bo mogą nie wyjść. Tym razem odlewam akurat drzwi i okna, bo
wykorzystujemy ich zbyt dużo w makietach, by kupować coraz to nowe opakowania domków. Układam więc okna i drzwi na zastygniętej pierwszej warstwie silikonu, rozrabiam nową porcję silikonu i zalewam do połowy. Postarajcie się ułożyć części tak, aby żadna wystająca część modelu nie była w pełni zakryta silikonem. Znajdzie się ona później w drugiej części formy. Jeśli jakaś wystająca część znajdzie się teraz w pełni pod silikonem, nie będzie jej można ani łatwo wyjąć z formy, ani wypełnić żywicą. I kolejna uwaga: kiedy mieszacie silikon i katalizator nie róbcie tego zbyt energicznie, ponieważ wtedy mogą wytworzyć sie w nim pęcherzyki powietrza. Powstałe bąbelki będą potem widoczne na odlewie jako dziura - jeśli więc pojawią się gdzieś bąbelki poprzekłuwajcie je igłą.
Trzeba teraz poczekać, aż pierwsza połowa formy dobrze zastygnie. Gdy porządnie stwardnieje, posmarujcie silikon i figurkę cienką wartwą kremu. Dzięki temu wierzchnia warstwa silikonu nie przyklei się do pierwszej połówki. Krem musi być wszędzie, ale jego warstwa nie może być za gruba, bo zakryje detale odlewanych elementów.

Zalejcie teraz całość silikonem. Kiedy wszystko zaschnie, rozłączcie delikatnie obie części formy. W ten sposób przygotowaliście formę do odlewania.

Jeśli chcecie odlać części z żywicy, zmieszajcie żywicę z utwardzaczem (proporcje na etykiecie), wlejcie ją do obu części formy, a kiedy stwardnieje na tyle, że nie będzie się wylewać, złączcie połówki razem. Ostatnio zamiast żywicy, która bardzo długo twardnieje (czasem cały dzień), wykorzystałem inną, dwuskładnikową chemię firmy Axson. Składniki nazywają się Isocyanate B (F31) oraz Polyol A (F19). Łączy się je w proporcji 1:1. Preparat zastyga w kilka minut, musicie sami wyczuć odpowiedni moment.
* Mieszkańcom Warszawy polecam świetny sklep z chemią na pl. Starynkiewicza. Rządzi nim pani, która jest kopalnią wiedzy chemicznej, a co najważniejsze nie dziwią ją żadne pytania i od lat znajomy jest jej temat odlewania figurek.
Zbrojownia
Zmieszaj silikon z katalizatorem (wykorzystuję do tego silikon Gumosil i katalizator OL-1). Proporcje podane są na opakowaniach, ja jednak
Makiety krok po kroku
W ten sam sposób odlewać można także figurki. Szczególnie przydatne jest to dla zbieraczy Chaos Dwarfów, gdzie trudno o nowe figurki.